Wstęp
Coraz częściej spotykamy się z „modą na podejmowanie aktywności fizyczneji zdrowym trybem życia”. Obecnie kluby fitness przeżywają oblężenie osób, które za wszelką cenę chcą być wysportowani, chcą poprawić wygląd swojej sylwetki ciała. Nie jest zaskoczeniem, że obecnie jest zauważalne coraz większe zainteresowanie różnymi dyscyplinami sportu. Kluby sportowe prześcigają się w tworzeniu ofert dopasowanych do klienta. Wzrost podejmowania aktywności fizycznej jest zauważany nie tylko wśród ludzi zajmującymi się sportem zawodowo, ale również pośród amatorów. Uprawianie sportu daje dużo pozytywnych aspektów, jednakże posiada też minusy, a przede wszystkim trzeba mieć na uwadze, iż mogą pojawić się niechciane kontuzje w obrębie stawów, mięśni jak i kościu osób, które podejmują aktywność fizyczną.
„Łokieć tenisisty” ( łac. lateral epicondylitis) jest to potocznie używana nazwa zapalenia nadkłykcia bocznego. Choroba ta polega na schorzeniu mięśni prostowników nadgarstka. Dochodzi do niego na bocznym nadkłykciu kości ramiennej w miejscu ich przyczepu bliższego. Najpoważniejsze zmiany degeneracyjne zachodzą w ścięgnistym przyczepie bliższym promieniowego prostownika nadgarstka krótkiego ECRB. Niekiedy schorzenie może dotyczyć również struktur mięśniowo-ścięgnistych prostowników takich jak:
- promieniowego nadgarstka długiego,
- łokciowego nadgarstka,
- palców wspólnego
Często nawracające uszkodzenia lub mikrourazy oraz trwałe przeciążenia tych miejsc mogą przyczynić się nie tylko zwłóknienia struktur, ale również mogą obejmować nadtarcia struktur, które są na nie narażone. Doktor Robert Nirschl opisał proces mikronadtarć i wrastania naczyń krwionośnych w uszkodzone tkanki i nazwał ten proces hiperplazją naczyniowo-fibroblastyczną (angiofibroblastic hyperplasia). Ponadto zdaniem Doktora Roberta Nirschla, po przeprowadzonych badaniach i obserwacjach, zauważył, że schorzenie to należy bardziej do grupy tendinosis niż tendinitis.
Przez pewien okres czasu panowało ogólne przekonanie, iż ból występujący w okolicy nadkłykcia bocznego kości ramiennej jest spowodowany lub związany stanem zapalnym ścięgien prostowników nadgarstka. Jednakże współczesnej medycyny i rozwój dokładniejszych badań pozwolił na ocenienie i dokładniejsze poznanie schorzenia jakim jest łokieć tenisisty. Uznano, że dolegliwości bólowe jak i procesy jakie zachodzą w stawi łokciowym, są powodowane przez zmiany zwyrodnieniowe przede wszystkim prostownika promieniowego nadgarstka krótkiego. Staw ten jest narażony na liczne przeciążenia, zwłaszcza podczas wykonywania skurczu ekscentrycznego, kiedy staw łokciowy jest w pozycji zgięcia.
Leczenie –zastosowanie fizykoterapii
Zastosowanie rehabilitacji w leczeniu zapalenia nadkłykcia bocznego kości ramiennej jest bardzo ważnym elementem zmniejszającym dolegliwości bólowe. Dużą rolę w leczeniu tego schorzenia odgrywa fizykoterapia. Poprzez odpowiednio dobrane zabiegi ich podstawowym zadaniem jest stymulacja produkcji kolagenu, co prowadzi do polepszenia wytrzymałości oraz jakości ścięgna. Ponadto kompleksowa fizjoterapia powoduje rekonstrukcję właściwego unaczynienia zmienionej chorobowo okolicy.
Fizykoterapia
Fizykoterapia zalicza się do jednej z metod, która stosowana jest fizjoterapii. Za pomocą różnych czynników fizykalnych oddziałuje się na organizm pacjenta. Do fizykoterapii zaliczamy bodźce naturalne oraz te bodźce, które wytworzone są sztucznie. Dzięki działaniom tych bodźców w tkankach pacjenta, które poddawane są odpowiednio dobranemu zabiegi z zostaje zapoczątkowany proces biologiczny. Do czynników fizykoterapii zaliczamy :
Fizykoterapia w leczeniu łokcia tenisisty jest wykorzystywana jako podstawowa metoda leczenia mająca działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, ale też może być wykorzystywana jako element leczenia uzupełniającego.
Łokieć tenisisty –etapy leczenia
W pierwszej fazie leczenia łokcia tenisisty należy skupić się przede wszystkim na zmniejszeniu odczuwanego przez pacjenta bólu oraz na zachowaniu możliwie fizjologicznego w pełnym zakresie ruchu w stawie. Istotne jest również dbanie o prawidłowe napięcie łańcucha mięśniowo-powięziowego czy o odpowiednią siłę mięśni prostujących nadgarstek oraz palce. Następnym istotnym punktem jest ogólne zwiększenie wytrzymałości mięśni kończyny górnej. Należy pamiętać, że łokieć tenisisty może być schorzeniem, które jest dla pacjenta problemem przewlekłym, a także trudnym w kompleksowym leczeniu zachowawczym. Należy brać pod uwagę taką możliwość, jeżeli pacjent w fazie początkowej schorzenia nie będzie miał wdrożonej odpowiednio wczesnej pomocy fizjoterapeutycznej.
Wczesna kompleksowa terapia ma na celu dokładną analizę funkcjonalną osoby dotkniętej schorzeniem zapalenia nadkłykcia bocznego kości ramiennej. W następnej kolejności wybierane są właściwe techniki lecznicze, dobierane są odpowiednie zabiegi fizykoterapeutyczne, które są częścią obszernej kuracji manualnej czy terapii stosowanej do miękkich tkanek.
Ultradźwięki
Ultradźwiękami nazywamy drgania mechaniczne, których częstotliwość nie jest słyszalna dla ucha człowieka. Metoda leczenia ultradźwiękami polega na wykorzystaniu drgań, których wartość wynosi powyżej 20 000 Hz. Podczas zabiegu zostaje przekazana energia mechaniczna tkankom, przez które przechodzi. Zastosowanie ultradźwięków na ciało człowieka powoduje zmniejszenie napięcia mięśni, daje korzystne zjawisko uśmierzenia bólu, podczas zabiegu naczynia krwionośne ulegają rozszerzeniu zaś toczące się stany zapalne zostają ograniczone.
Metodyka wykonania zabiegu polega na nałożeniu na miejsce dolegliwości specjalnej substancji sprzęgającej -może być to w zależności : parafina, maść, żel lub krem, następnie przykłada się głowicę urządzenia, która generuje ultradźwięki. Specjalna substancja może być preparatem o właściwościach przeciwbólowych lub przeciwzapalnych, wówczas mamy do czynienia z zabiegiem fonoforezy. Zabieg ten polega na tym, że fala dźwiękowa wprowadza substancję leczniczą na chore tkanki. Jest to metoda o wiele bardziej skuteczna niż zwykłe smarowanie maścią. Terapia leczenia łokcia tenisisty zwykorzystaniem ultradźwięków trwa zazwyczaj od 1 do maksymalnie 15 minut.
Pacjenci kierowani są średnio na serię od 12 do 20 zabiegów w zależności od stopnia występowania dolegliwości. Należy jednak pamiętać, że z zabiegów z wykorzystaniem ultradźwięków nie mogą korzystać osoby chorujące na nowotwory, gruźlicę, zaburzenia rytmu serca czy zakrzepowe zapalenie żył. Ponadto kobiety w ciąży i osoby przechodzące ostre procesy zapalne, gorączkujące czy ogólnie ciężkim stanie.
Krioterapia
Krioterapia jest metodą zimnolecznictwa, która daje pozytywne rezultaty w leczeniu zapalenia nadkłykcia bocznego kości ramiennej. Wyróżniamy dwa rodzaje zimnolecznictwa: miejscowe oraz ogólne. Miejscowy sposób zimno lecznictwa polega na tym, że do miejsca, w którym występuje schorzenie ( stan zapalany, dolegliwości bólowe) przykładany zostaje specjalny aplikator, który zapewnia niską temperaturę.
W wyniku działania miejscowego zimna zamrożeniu ulega zawartość komórek, zaś w efekcie ich błony biologiczne pękają. Co najważniejsze zniszczona zostaje tkanka dotknięta zmianami chorobowymi. Drugi rodzaj zimno lecznictwa to kuracja ogólna. Polega ona na działaniu niską temperaturą na cały organizm pacjenta. Metoda lecznicza krioterapią jest stosowana głównie w dolegliwościach narządu ruchu oraz w dolegliwościach bólowych związanych ze zwyrodnieniem stawów.
Terapia zimnem przyczynia się do ułatwienia podejmowania dalszej rehabilitacji pacjenta i podejmowania aktywności fizycznej poprzez likwidowanie obrzęków oraz uelastycznienie mięśni. Krioterapia według analizy opublikowanych badań wpływa pozytywnie na szybkość odtwarzania się tkanek. W przypadku urazów, takich jak: zapalenie ścięgna, nadwyrężenie więzadeł i mięśni zastosowanie krioterapii również przynosi korzyści. Dodatkowo krioterapia ogólna ma pozytywny wpływ organizm człowieka. Zwiększa jego odporność, wzmacnia mięśnie i kości, a także daje ukojenie w przypadkach schorzeń neurologicznych.
Naświetlanie
Jest to jeden ze sposobów rehabilitacji zapalenia nadkłykcia bocznego kości ramiennej. Wykonywane jest poprzez naświetlanie lampą obszaru bolącego miejsca. Spolaryzowane światło wpływa pozytywnie na wiele aspektów. Przede wszystkim przyczynia się do odbudowy włókien kolagenowych w obrębie stawu łokciowego, które uległy uszkodzeniu. Wpływa na to, że w miejscu poddawanemu zabiegowi w obrębie przyczepu mięśnia, obszar ten zaczyna być lepiej ukrwiony. Dodatkowo naświetlanie lampą wykazuje właściwości przeciwbólowe. Jednorazowy zabieg trwa przeciętnie około 20 minut. Ważne jest, aby kompleksowość leczenia, była regularnie powtarzane kilka razy dziennie przez okres przynajmniej 2 lub 3 tygodni. Należy również pamiętać, że występują u pacjenta z łokciem tenisisty ograniczenia ruchów kończyny, której dotyczy zapalenie nadkłykcia bocznego, aby osiągnąć optymalne rezultaty naświetlania lampą. Należy o tym pamiętać podczas metodyki wykonywania tego zabiegu.
Laseroterapia
Laseroterapia to jedna z metod lecznicza, w której światło zostaje zwielokrotnione w celu emisji promieniowania. Zjawisko to zachodzi w aparacie, który wywołuje promieniowanie laserowe. W medycynie fizykalnej wykorzystuje się dwa rodzaje promieniowania.
Są to promieniowania:
Wiązka światła laserowego w tych częstotliwościach posiada działanie biostymulacyjne. Jest ono wykorzystywane w leczeniu różnych dolegliwości, w tym także w schorzeniu zapalenia nadkłykcia bocznego kości ramieniowej. Laseroterapia jest coraz bardziej popularna, ponieważ w swojej metodyce wykonywania zabiegu charakteryzuje się dużą efektywnością, bezbolesnością, aseptycznością, szybkością. Ważne jest również, że nie powoduje żadnych efektów ubocznych i można ją stosować w każdym wieku.
Wpływ laseroterapii na ludzkie tkanki zależy nie tylko od długości fali świetlnej, ale również od wielu innych czynników. W metodyce wykonywania zabiegu ważne jest, jakiej mocy i jakiej dawki promieniowania używamy. Znaczenie ma również czas naświetlania laserem, ilość wykonywanych zabiegów w danej serii oraz częstotliwość, z jaką impulsy promieniowania są generowane.
W leczeniu schorzenia łokcia tenisisty istotną informacją jest możliwość wykonywania zabiegu laseroterapii w stanie przewlekłym, podostrym oraz ostrym. Działanie terapii laserem jest przeciwobrzękowe, przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. Dodatkowo również podwyższone zostaje mikrokrążenie. W laseroterapii wykorzystywane są procesy biologiczne, które zachodzą na poziomach: molekularnym, komórkowym oraz tkankowym, gdzie zostają one pobudzone. Daje to pozytywne wyniki leczenia w postaci lepszego utlenienia krwi, wzmocnienia i pobudzenia układu immunologicznego, co prowadzi do łatwiejszej odbudowy nerwów i ścięgien.
Stabilizatory oraz unieruchamianie
Obecnie na rynku medycznym dostępnych jest wiele akcesoriów, które wykorzystywane są wdolegliwościach związanych z zapaleniem nadkłykcia bocznego kości ramiennej ( łokieć tenisisty). Zadanie stabilizatorów jest różne -w zależności od potrzeby każdego pacjenta. Stabilizatoryzapobiegają powstawaniu urazów, inne zaś unieruchamiają staw łokciowy, aby wyeliminować lub też zminimalizować ból, który związany jest ze schorzeniem.
a) Stabilizatory elastyczne
Elastyczne stabilizatory łokcia są najczęściej zrobione z spandexu – czyli elastycznego włókna syntetycznego. Włókno to jest rozciągliwy w każdą stronę, z kolei wykończone jest wyściółką zbawełny. Głównym zadaniem stabilizatora jest wzmocnienie stawu łokciowego. Dodatkowo zastosowanie takiego stabilizatora lekko ogrzewa staw jak i gwarantuje kompresję. W wypadku przeciążonego stawu łokciowego przyczynia się również do pomniejszenia występującego bólu. Elastyczny stabilizator łokcia jest również stosowany jako element prewencyjny, który ma za zadanie zapobiegać przeciążeniu stawu i chroni przed możliwymi urazami.
b) stabilizatory biomagnetyczne
Podobnym do stabilizatora urządzeniem jest biomagnetyczny stabilizator łokcia. Jest on wyprodukowany z materiału, który przepuszcza powietrze oraz dodatkowo został wyposażony w magnesy. Głównym zadaniem magnesów jest polepszenie krążenia krwi oraz pobudzenie komórek. Dodatkowo bardzo korzystne dla pacjenta jest to, że stabilizator ten zmniejsza dolegliwości bólowe. Staw łokciowy w tego rodzaju stabilizatorze jest w stabilny iwzmocniony.
c) orteza stawu łokciowego
Kolejnym rodzajem zaopatrzenia ortopedycznego jest orteza stawu łokciowego. Stosowana jest ona w większości dolegliwości bólowych związanych z łokciem. Charakterystyczne dla budowy tej ortezy jest to, iż jest ona z wyciąganym tutorem łokciowym, który został zrobiony z elastycznej, przepuszczającej powietrze dzianiny połączonej z lycrą. Orteza jest również wyposażona w zapinaną na rzep pomocniczą taśmą obwodową. Na wysokości nadkłykcia bocznego i przyśrodkowego kości ramiennej zostały zamieszczone dodatkowo peloty. Dzięki temu możliwa jest regulacja docisku pelot dzięki zastosowaniu dodatkowej taśmy. Ortezę można zakładać zarówno na praw, jak i lewy łokieć.
d) aparat stabilizujący na łokieć i bark
Kolejnym rodzajem zaopatrzenia ortopedycznego wykorzystywanym przy schorzeniu łokcia tenisisty jest aparat stabilizujący na łokieć i bark. Dzięki niemu możliwe jest unieruchomienie oraz ochrona ruchu łokcia w zakresach bólowych. Kąt zgięcia lub wyprostu stawu można regulować do 30°. Aparat ten jest wyposażony w obustronne zegary. Dodatkową zaletą aparatu stabilizującego na łokieć i bark jest to, że można go zakładać zarówno na prawą jak i lewą rękę. Należy mieć na uwadze, iż dodatkową jego funkcją jest to, że doskonale zabezpiecza przed niekontrolowanym ruchom supinacji i pronacji łokcia. Część dłoniowa może zostać odczepiona. Aparat stosowany jest również w przykurczach stawu łokciowego oraz jako alternatywa dla gipsowania.
Masaż poprzeczny oraz sportowy
Masażem nazywamy zabieg fizjoterapeutyczny, który polega na sekwencji ruchów takich jak: ugniatanie, rozcieranie, oklepywanie, głaskanie oraz wstrząsanie poszczególnych tkanek, przeważnie mięśni. Masaż stosowany jest w dwóch przypadkach: jako usprawnienie przy wystąpieniu dolegliwości bądź jako jeden z elementów kosmetyki.
Masaż powinien być zawsze wykonywany przez wykwalifikowanego i doświadczonego fizjoterapeutę ( masażystę) . Technika masażu poprzecznego składa się z dwóch etapów:
- aktywnego,
- rozluźnienia
Pierwszy ( aktywny) polega na uciskaniu miejsca, które objęte jest dolegliwością bólową, natomiast druga technika (rozluźnienia) umożliwia ponownie ukrwienie wcześniej uciskanego obszaru. Odbywa się to według niniejszego schematu:
Ten rodzaj masażu powinien trwać średnio od około 10 do 15 minut. Podczas prawidłowego zabiegu masażu poprzecznego wykonywanego z odpowiednią siłą, w trakcie zabiegu pacjent powinien odczuwać umiarkowany ból w miejscu schorzenia. W momencie, gdy pacjent zgłosi, że dolegliwości bólowe w miejscu schorzenia podczas masażu zaczynają być mniej odczuwalne, należy kontynuować taki masaż przez kolejne 3 lub 4 minuty pamiętając jednak o dodaniu więcej siły podczas wykonywania techniki uciskania. Masaż poprzeczny polega napunktowej i bardzo dokładnej technice rozcierania w poprzek przebiegu włókien ścięgna, więzadła, przyczepu oraz brzuśca, które powodują dolegliwości. W wyniku przeprowadzenia tego zabiegu dochodzi do zjawiska odtwarzania się tkanek.
Możliwe jest to dzięki trzem rezultatom:
W wyniku przeprowadzenia masażu poprzecznego w miejscu urazu powstają zrosty krzyżowe. Poskręcane włókna kolagenowe najczęściej są zrywane, ale regeneracja odbywa się równolegle. Zastosowanie serii od 6 do 10 zabiegów powinno przynieść pełną regenerację. Należy pamiętać o tym, że masażu poprzecznego nie można przeprowadzić na świeżym doznanym urazie. Minimalny czas, kiedy możliwe jest wykonanie tego rodzaju zabiegu to około 2 lub 3 tygodnie. Jest to związane z tym, że dopiero po tym okresie czasu rozpoczyna się etap gojenia. Niestety ograniczeniami masażu poprzecznego jest lista przeciwskazań. Istnieje szereg sytuacji, które go wykluczają. Zaliczamy tu występowanie krwiaków, zapalenie kaletki, problemy z krzepliwością krwi czy zwapnienia. Ponadto zaliczamy tu osoby z uszkodzeniami skóry, nerwowymi zapaleniami, problemami z naczyniami krwionośnymi oraz przyjmujące środki uśmierzające ból.
Podsumowanie
Dolegliwości związane z łokciem tenisisty są powodem coraz częstszych wizyt u lekarza i fizjoterapeuty. Najlepszą metodą fizjoterapeutyczną w leczeniu zapalenia nadkłykcia bocznego kości ramiennej na podstawie analizy literatury najskuteczniejszą z metod jest laseroterapia. Stosowanie lasera jest bardzo szybkie, efektywne i bezbolesne, a także nie jest związane z żadnymi efektami ubocznymi. Ponadto można korzystać z tego rodzaju zabiegu w każdym wieku. Wiadomym jest, aby rezultaty były jeszcze lepsze stosowanie lasera można połączyć z innymi zabiegami fizykoterapeutycznymi, jak również ze specjalistycznym masażem poprzecznym. Nieodłącznym elementem kompleksowej terapii leczenia zapalenia nadkłykcia bocznego kości ramiennej jest również stosowanie odpowiednio dobranego zaopatrzenia ortopedycznego, które odciąża staw łokciowy, a także co jest ważne dla pacjenta pozwala zmniejszyć dolegliwości bólowe.
© 2022 Fizjomasaż Gabinet Masażu Medycznego